Nie trać czasu! Zadzwoń i poznaj koszty wyceny!        502 516 691
A A A

Operat Szacunkowy Mieszkania

Operat szacunkowy mieszkania na potrzeby kredytu hipotecznego

W celu uzyskania kredytu hipotecznego na własne mieszkanie konieczne jest nie tylko posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, ale również spełnienie szeregu innych wymagań bankowych. Jednym z nich jest konieczność przedstawienia operatu szacunkowego mieszkania w celu określenia jego realnej wartości.

Banki pożyczają pieniądze na zakup mieszkania tylko wtedy, gdy mają pewność, że będą to pieniądze dobrze przez nie zabezpieczone. Jako że w przypadku kredytów mieszkaniowych zabezpieczeniem jest hipoteka na przedmiocie kredytu, w takim przypadku bank sprawdza również jego wartość. Również na tej podstawie określa się, czy wnioskowana przez kredytobiorcę kwota odpowiada wartości nieruchomości, która ma być wzięta w hipotekę.

Kiedy przeprowadza się wycenę nieruchomości?

Wycena ma miejsce przed uzyskaniem ostatecznej decyzji kredytowej, ale po otrzymaniu decyzji wstępnej, dlatego też jeżeli bank po wstępnym sprawdzeniu wniosku oraz klienta uznaje, że jest w stanie pożyczyć mu pieniądze, w takiej sytuacji otwiera się droga do dokonania wyceny danej nieruchomości.

Kto przygotowuje wycenę mieszkania?

Zasadniczo w tej sytuacji możliwości są dwie – wycena może być przeprowadzona przez specjalistę banku lub też przez zewnętrzną firmę zajmującą się wyceną nieruchomości, która też może wykonać operat szacunkowy mieszkania na zamówienie. Wycenę w drugim przypadku wykonuje uprawniony do tego rzeczoznawca majątkowy.

Warto wiedzieć, że banki często mogą sprawiać problemy przy przyjęciu operatu szacunkowego wykonanego przez niezależnego rzeczoznawcę majątkowego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że przygotowany przez niego dokument ma moc prawną, dlatego też musi być on przyjęty przez bank. W takiej sytuacji warto poinformować o sprawie organy nadzoru bankowego.

 

Operat Szacunkowy Mieszkania w Warszawie

Jakie informacje bierze się pod uwagę przy wycenie nieruchomości?

Jest to szereg różnych czynników, które wpływają na cenę nieruchomości w danej lokalizacji. Najczęściej w celu wyznaczenia jej wartości wykorzystuje się metodę porównawczą, która polega na porównaniu cen różnych nieruchomości w danym punkcie. Także pod uwagę bierze się rodzaj nieruchomości, jej powierzchnię, technologię, w której została wykonana, stan techniczny i użytkowy, aby wspomnieć tylko o niektórych kwestiach, ponieważ jest ich znacznie więcej.

Jeżeli szukają Państwo rzeczoznawcy majątkowego, który wykona operat szacunkowy mieszkania w Warszawie, zachęcamy do skorzystania z naszych usług w firmie Anna Krasowska Wycena Nieruchomości. Jesteśmy całkowicie do Państwa dyspozycji!